Z tisku

« 1 2 3 4 5 6 7 8 »

Novinka: děti připlatí na důchod svým rodičům

datum vydání: 12. prosince 2007 · zdroj: Lidové noviny

PRAHA Lidé, kteří mají dost dětí, se možná dočkají výrazně vyšších důchodů. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) totiž plánuje, že část z peněz, které dnes odvádí do měšce důchodového pojištění, by děti mohly poslat rovnou své matce nebo otci.

„V současné době odvádí každý na důchodové pojištění celkem 28 procent ze svého příjmu. Dejme tomu, že by měl možnost dát rodičům tři procenta,“ počítá ministr Nečas. „Představte si, že jste důchodce a máte tři děti s průměrným platem 20 tisíc korun. Od každého můžete dostat 600 korun měsíčně, k průměrnému důchodu 9100 korun je to celkem navíc 1800 korun.“ Ministr považuje tento model za reálný. „Tento návrh byl v našem volebním programu,“ říká. „Někdy do konce volebního období by mohl být napsaný návrh zákona.“

Současnému systému Nečas vyčítá, že je právě pro rodiny s dětmi nevýhodný. Vychovávají totiž plátce do průběžného systému důchodového pojištění, z jejichž peněz budou jednou žít i bezdětní.

Žádnou výhodu z toho ale nemají. „Ti, kdo děti mají, jsou v našem systému extrémně solidární s těmi, kdo je nemají,“ říká Nečas.

Matka hodně dětí, která je s nimi většinu života doma, nebere skoro žádný důchod. Péče o děti se jí sice započte do 25 let „práce“, po kterých vzniká nárok na důchod. Protože ale nemá po tu dobu žádný příjem, je její důchod minimální.

Nečasův náměstek a lidovecký odborník na tuto problematiku Marián Hošek uvádí příklad: „Znám rodinu, která vychovala osm dětí. Všechny mají vysokou školu a na pojištění každé z nich platí částku, která převyšuje třítisícový důchod jejich matky.“

Náměstek Hošek zároveň popisuje další výhody, které podle něj podobná úprava má. Posiluje mezigenerační solidaritu a ukazuje, jak ve skutečnosti průběžný důchodový systém funguje. „Kdysi se o své staré staraly rodiny, pak obec, teď to přešlo na stát. Ale vždy záleží na tom, abychom měli děti, které nás budou živit,“ říká. „Dnes si ale lidé myslí, že si na důchod spoří a mají to tam někde uloženo.“ Výhodou je podle něj i to, že peněz se rodiče dočkají jen od dětí, které „dobře vychovali“. „Když děti nepracují, rodič nemá plody výchovy,“ říká Hošek. Ani někdejší ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) nemá s Nečasovým plánem problém: „Napříč politickým spektrem se v zásadě shodneme, že by určité zvýhodnění pro rodiče mělo být.“

Novinka: děti připlatí...
„Asignace části důchodového pojištění ve prospěch rodičů jsou ale jen jahůdka na dortu,“ říká Nečasův předchůdce v křesle ministra Zdeněk Škromach. „Musí být součástí celého komplexu změn, které rodiče zvýhodní.“ Rodiče by podle něj měli být zvýhodněni už v době, kdy děti vychovávají. Například tak, že by po tu dobu odváděli méně do důchodového pojištění. Jinou možností je podle něj také model, ve kterém by se důchod matky přepočítával nějakým zvýhodňujícím koeficientem. Náměstkovi Mariánu Hoškovi se plán ministra Nečase líbí. Jen lituje, že s ním nepřišli lidovci. „Tuto myšlenku jsem před několika lety přednesl na celostátním výboru naší strany,“ říká. „Nechytla se, mým kolegům připadalo, že je neprosaditelná. Nakonec se objevila v programu jiné strany.“ Nápad vznikl na zubařském křesle. To když dentista Hošek ošetřoval svého známého z Fyzikálního ústavu Akademie věd Antonína Šimůnka. „Když mě ošetřoval, vyprávěl mi o problémech s penzí,“ vzpomíná Šimůnek. „Už předtím jsem přemýšlel, jak bych ten problém řešil. Tak jsem mu to řekl.“

Na změny doplatí nezaměstnaní

datum vydání: 10. prosince 2007 · zdroj: Lidové noviny

O co lidé přijdou na přídavcích, to se jim vrátí na daních, říká náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek.

* LN Nárok na přídavky na děti ztratí od ledna zhruba třetina rodin. Dalším se jejich částka sníží. Proč?

Je to spojeno s daňovými přesuny. Zatímco dosud se z čisté daně odečítalo na jedno dítě ročně 6000, od ledna se bude odečítat 10 680 korun. Dá se říci, že o co lidé přijdou na přídavcích, to se jim vrátí na nižších daních. Tato sleva na dani sice není dávka, nevyplácí se jako dávka, ale chová se tak. Já osobně jsem zastáncem toho, aby zvýhodnění rodin s dětmi šlo přes daně. Nemusí se to administrovat jako dávky, a navíc to dostane každý, kdo má děti. Myslím, že i bohatší lidé by měli mít finanční kompenzaci za to, že mají děti.

* LN Jenže faktu, že přestane dostávat přídavky, si všimne každý. Nižší daně málokdo.

Má to tuhle politickou rovinu. Když musíte žádat a dostáváte dávku vyplacenou, víte o ní. Slevu na dani ale lidé jako dávku od státu nevnímají.

* LN Na přídavcích na děti stát příští rok ušetří zhruba osm miliard korun. O kolik méně vybere na daních?

To je obtížné vypočítat. Ale velice hrubý odhad je, že když se dá proti sobě snížení přídavků na děti na jedné straně a snížení daní na straně druhé, stát bude tratit proti stavu v letošním roce asi čtvrtinu.

* LN Je jasná skupina lidí, která na tyto změny doplatí?

Ti, kdo nepracují. Žádnou slevu na daních totiž nebudou moci uplatnit. Je to zároveň snaha motivovat lidi k tomu, aby přijali i práci za nízkou mzdu.

* LN Není to příliš komplikované na to, aby to mohlo někoho skutečně motivovat?

Lidé sledují své peníze a pochopí, že daňový kanál je podpora. Je to ten nejlepší impulz k tomu, aby si práci aktivně hledali. Když mají nízké daně, dostanou rozdíl mezi daní a slevou na děti vyplacený - strop, který se dá odečíst, je 50 000 korun za rok.

* LN Na novém, třírychlostním rodičovském příspěvku ale stát ušetří. Když srovnáte dosavadní možnost být doma do čtyř let věku dítěte za 7600 korun měsíčně s kteroukoliv novou variantou, dělá to na jednu rodičovskou devadesát až sto tisíc korun rozdíl, který tratí rodina.

V mandatorních výdajích je třeba také ušetřit. Čtyři roky je doba v Evropě nejdelší a 7600 korun, tedy 40 procent průměrného příjmu, částka v Evropě daleko nejvyšší. Obvykle se pohybuje ve výši do 20 procent průměrného příjmu. Pravidla pro vyplácení rodičovského příspěvku skutečně měníme s jednoznačnou snahou ušetřit.

Situace v koalici kvůli Jiřímu Čunkovi

datum vydání: 6. prosince 2007 · zdroj: ČT 2

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
V koalici to opět vře. Kvůli možnému návratu Jiřího Čunka do vlády zelení hrozí odchodem. Premiér Mirek Topolánek lidoveckého předsedu žádá, aby svůj návrat odložil, a ve vládě si ho nepřeje skoro šedesát procent lidí, jak ukázal bleskový exkluzivní průzkum pro Českou televizi. Lidovci ale na Čunkově návratu na post ministra i vicepremiéra trvají.

Daniel TAKÁČ, redaktor
--------------------
Ostrá slova, ironie, zlehčování a zatím nevyslyšené žádosti o trpělivost. Tak dnes vypadá koaliční spolupráce. Zelení se dušují, že proti Čunkovi osobně nic nemají. Vládě prý ale bude škodit, a tak ho tam nechtějí. Doufají, že to Čunek pochopí a krizi tak ukončí.

Martin BURSÍK, vicepremiér, předseda strany /SZ/
--------------------
Já odhaduji na devadesát, devadesát pět procent, že do té vlády on nepůjde.

Daniel TAKÁČ, redaktor
--------------------
„A když půjde, půjdeme my,“ tvrdí zelení.

Kateřina JACQUES, předsedkyně poslaneckého klubu /SZ/
--------------------
Je to názor všech ministrů nominovaných za Stranu zelených a také jaksi myšlenka poslaneckého klubu.

Martin BURSÍK, vicepremiér, předseda strany /SZ/
--------------------
Otázka odchodu zelených z vlády je velmi aktuální. Tohle mohu teď říci.

Daniel TAKÁČ, redaktor
--------------------
Ministři zelených by tak už pomalu měli balit. Čunek si totiž z toho, že by kvůli němu odešli, moc nedělá a komentuje to lakonicky.

Jiří ČUNEK, vicepremiér, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
To je dobrá myšlenka.

Martin BURSÍK, vicepremiér, předseda strany /SZ/
--------------------
Ne, ne, tak to není dobrá poloha.

Jiří ČUNEK, vicepremiér, předseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Já určitě nemám kromě možná nějakých jejich mediálních představ žádný důvod a tedy žádný právní a žádný morální, abych do vlády nemohl.

Daniel TAKÁČ, redaktor
--------------------
Lidovecký šéf má zatím krytá záda. Jeho spolustraníci ho drží a tvrdí, že podle koaliční smlouvy je obsazení jim přidělených ministerstev jejich věcí. Čunkovy účasti ve vládě se vzdát nehodlají.

Tomáš KVAPIL, poslanec KDU-ČSL
--------------------
To ani náhodou nezvažujeme.

Michaela ŠOJDROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /KDU-ČSL/
--------------------
V tuto chvíli předsednictvo a celostátní výbor zvolil variantu návrat Jiřího Čunka a musíme s koaličními partnery jednat.

Daniel TAKÁČ, redaktor
--------------------
Čunka ale nechce ve vládě ani premiér. Je podle něj sice nevinný. Útoky v médiích prý ale pokračují a to vládě škodí.

Mirek TOPOLÁNEK, premiér, předseda strany /ODS/
--------------------
Já žádám Jiřího Čunka, aby svůj příchod do vlády zpět odložil.

Daniel TAKÁČ, redaktor
--------------------
Premiér jakoby četl exkluzivní průzkum agentury STEM pro Českou televizi. Čunka si podle jeho zjištění jako ministra nedovede představit padesát osm procent lidí. Třetina by ho po čase do kabinetu pustila. Podle desetiny tam může jít hned. Drtivá většina lidí, osmdesát dva procent, moc nevěří tomu, jak předseda KDU-ČSL vysvětloval to, kde přišel k penězům.

Věra HABERLOVÁ, vedoucí analytička agentury STEM
--------------------
Je to věc, která výrazně ovlivňuje právě názory na to, jestli se má Jiří Čunek vrátit do vlády.

Daniel TAKÁČ, redaktor
--------------------
A bylo vyšetřování Čunkovy kauzy politicky nezávislé? V tom jsme rozpolceni. Zhruba půlka si myslí, že půlka že ne. Rozuzlení koaliční krize se asi hned ta nedočkáme. Předseda zelených Martin Bursík totiž požaduje, aby se vládní lídři k Čunkovu návratu do kabinetu sešli až příští týden, až se vrátí z mezinárodní konference o klimatu.

BESEDA

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
U diskusního stolu se sešli Martin Bursík, předseda Strany zelených, vicepremiér a ministr životního prostředí. Dobrý večer.

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
Dobrý večer.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Petr Gandalovič, místopředseda ODS a ministr zemědělství. Dobrý večer.

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
Dobrý večer.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
A Marián Hošek, místopředseda KDU-ČSL. Hezký večer.

Marián HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Hezký večer přeji.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane Bursíku, tak první otázka do pranice. Myslíte to vážně, ten odchod z vlády, pokud se vrátí Jiří Čunek?

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
Tak já bych vás poopravil, určitě ne do pranice. My nemáme vůbec žádnou vůli ani zájem se prát.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Ono to tak úplně nevypadá ...

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
A zároveň jsme to nepoložili jako ultimátum. Ale řekli jsme, že kdyby došlo na tu variantu, a já pořád věřím, že na ni nedojde, že dokážeme v koalici jednat a vyhnout se této situaci, takže ta otázka odchodu zelených z vlády bude velmi, velmi aktuální a budeme to zvažovat. Není to míněno jako ultimátum, ale má to dát váhu té situaci, kterou my skutečně pokládáme za velmi jaksi v tomto smyslu nebezpečnou pro vládu, protože to už není jenom věcí KDU-ČSL, to není věcí očištění se Jiřího Čunka, to už je věcí celé koalice a důvěryhodnosti celé koalice. Nakonec jsme viděli ty grafy, které nám ukazují, jak by se asi veřejnost dívala na takovou vládu. Myslím si, že Jiří Čunek by měl získat čas a po nějakém čase, půl roku, roce, když to odpracuje a budou ty grafy vypadat jinak, tak se může vrátit do vlády.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane Hošku, jste připraveni tedy jednat o odložení návratu Jiřího Čunka do vlády?

Marián HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Já především bych nedával takovou váhu těm grafům, já právě to, ta otázka očištění ... Přece Jiří Čunek je očištěn zákonnou formou. Já si myslím, že ...

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Právní ano na jedné straně, ale stále běží to vyšetřování ohledně sociálních dávek ještě.

Marián HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Ale samozřejmě očištění před veřejností, já nevím, jestli to znamená sledovat grafy, anebo jakým způsobem máme toto jeho očištění dál vnímat. Já si myslím, že to bychom dali Jiřího Čunka do rukou médií. A jakým způsobem se bude vyvíjet jeho popularita, podle toho bude vstupovat do vlády, to si myslím, že není to pravé ořechové.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže moje otázka - trváte na té nominaci, trváte na okamžitém návratu do vlády?

Marián HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Já si myslím, že i naši partneři musí vzít vážně, že to je rozhodnutí orgánu, že to není rozhodnutí Jiřího Čunka a takto s tím musí nakládat. Já myslím, že je to otázka jednání v příštím týdnu a je to jasné. Prostě náš orgán rozhodl, že nominuje Jiřího Čunka jako svého předsedu do vlády a s tímto vstupujeme do jednání.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže to trvání na nominaci tam je, stále platí to, že si myslíte, že o pranici nepůjde, že se to půjde nebo že to bude možné vyřešit diplomaticky a jednáními?

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
Tak my na sebe obvykle nekřičíme. Navíc to bude za zavřenými dveřmi. Ale tady přeci nejde o to, jak tu věc posuzují pouze lidovci a pouze Jiří Čunek. Teď samozřejmě nechceme nijak vstupovat do rozhodování autonomních orgánů strany lidové, křesťanskodemokratické unie, ale my jsme vláda, která je koaliční a my máme před sebou nějaké reformní kroky, máme před sebou nějaký program, potřebujeme být dostatečně silní, mít autoritu a mít energii pro to, abychom to prosadili. A my se zase budeme, obávám se, zabývat touhle aférou, která nám bere čas od toho, abychom se věnovali konkrétním tématům a naší odpovědnosti, která je před námi.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
To je pravda, ale vnímáte to tedy jako ultimátum, nebo je to nadále ultimátum? Pokud se Jiří Čunek vrátí do vlády, máme tomu rozumět skutečně tak - zelení odejdou?

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
Naším cílem je vyvarovat se situaci, kdy by Jiří Čunek přišel do vlády, protože by to mohlo způsobit vážné problémy celé koalici. A myslím si, že ty problémy nejsou jen u zelených, ale jsou i u dalšího koaličního partnera.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane Gandaloviči, jak tedy bude postupovat ODS, když slyšíte to, co se odehrává mezi menšími koaličními partnery?

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
Tak my pochopitelně budeme jednat, to je vlastně ten princip, na základě něhož funguje koalice. Já bych chtěl zopakovat několik věcí. Jiří Čunek je nevinný a to je potřeba tak, aby se na něj dívali naši občané, protože tato věc se může stát každému. A na tom, že někdo je očištěn a potom se na něj hledí jako na nevinného, je postaven celý náš právní řád. Druhá věc, a to chci také zdůraznit především vůči straně KDU-ČSL, my se na Jiřího Čunka díváme jako na naprosto právoplatného předsedu koaliční strany, takto s ním chceme jednat ...

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane Gandaloviči, takže patří do vlády?

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
Takto chceme názory Jiřího Čunka, který bude takto reprezentovat svoji stranu, respektovat a jednat s ním.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Patří tedy teď do vlády?

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
Co se týká, zda Jiří Čunek teď patří do vlády, my se domníváme, že je to skutečně ještě předčasné, že ta věc by měla dostat nějaký čas a že v podstatě ten vstup Jiřího Čunka v této chvíli by pro vládu skutečně byl určitou zátěží a odvedl by možná vládu i nakonec naši veřejnost od celé řady vážnějších problémů, které musíme řešit.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Ale vy říkáte na jedné straně, že je očištěn, a na druhé straně říkáte: „Jiří Čunku, ještě počkej.“ Co to tedy je v tom podání vašem být očištěn? Jak mu má rozumět on sám? On sám může být i zmaten.

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
Já si myslím, že je tady celá řada dalších věcí, které koneckonců v té poslední chvíli urychlily odchod Jiřího Čunka z vlády, o kterých je potřeba hovořit a na druhé straně je to skutečně to, že veřejnost nedostala dostatek prostoru na to, aby celou tu věc nějakým způsobem vstřebala. Všechno to šlo velmi rychle a myslím si, že v té politice nemusí se tak příliš tlačit na pilu. Znova opakuji, my hodláme respektovat Jiřího Čunka jako právoplatného předsedu a není to tak úplně poprvé. Koneckonců ...

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
To by vám ani nic jiného nezbylo.

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
Koneckonců i v minulém období byl předseda KDU-ČSL mimo vládu a myslím si, že se taky tak dalo fungovat. A já se domnívám, že po nějakou dobu, minimálně po nějakou dobu, než ...

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Po jakou dobu?

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
... prostě se celá věc, dejme tomu, více vysvětlí, než veřejnost dostane příležitost pochopit vysvětlení i Jiřího Čunka.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak dlouho to tedy může trvat? Můžete to trochu specifikovat časově?

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
To je věc vývoje, to je věc jednání a já si myslím, že určitě ani neočekáváte, že tady stanovím nějaký konkrétní termín. To takhle není možné.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Já vím, ale ptám se na to proto, že skutečně dříve Mirek Topolánek říkal: „Ano, až se očistí, může jít do vlády.“ Teď říká: „Počkej.“ Jak dlouho to může trvat? Půlroku, rok?

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
Já znovu opakuji, to není věc nějakého konkrétního termínu, to je věc vývoje těch jednání, to je věc samotného Jiřího Čunka, který před veřejností i před svojí stranou určitě nepochybně celou řadu těch dalších věcí dokáže vysvětlit.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane Hošku, z toho jasně vyplývá, ani jedna z vašich koaličních partnerů, z těch stran, si nepřeje teď Jiřího Čunka ve vládě. Jaký bude dál postup, váš postup? Budete dál tlačit na pilu?

Marián HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Ale já slyším i tu druhou část. Nejsou tady ultimáta a je tady respekt vůči našemu předsedovi. Já myslím, že to je vklad do jednání a pojďme jednat. A já jsem přesvědčen, že tady nebudeme teď dělat K3 nebo K9, abychom na veřejnosti ...

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Řekněte, o čem chcete jednat, když vlastně ty dvě strany teď Jiřího Čunka nechtějí?

Marián HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Já myslím, že takto, jak si to tady vysvětlujeme, je potřeba do hloubky si věci vysvětlit a říci, jaké jsou pozice jednotlivých partnerů. A myslím, že tak jak tady zaznělo z mé koalice, a my koalicí chceme zůstat, tak budeme zvažovat všechny varianty tak, aby ta koalice zůstala i nadále funkční. A u nás je naším předsedou Jiří Čunek. Jiří Čunek je ochoten a schopen jít do vlády, dostal nominaci své strany a s touto pozicí vstupujeme do jednání. To je jednoznačná pozice.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Já vím, ale já tam spojnici skutečně k tomu jednání nevidím. Koaliční partneři říkají později, vy říkáte hned. Proto se ptám na to, jestli je v tuto chvíli skutečně o čem jednat a jestli vy jste ochotni ustoupit. Jedna z vás bude muset udělat krok ...

Marián HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
A teď bychom zahájili právě tu K9 nebo K3 a to si myslím, že na veřejnosti asi nebudeme dělat. A ta jednání budeme vést velice korektně. A myslím si, že tak, aby koalice mohla pokračovat dál. My jsme skutečně podpořili rozpočet, podpořili jsme vládu i ve chvíli, kdy jsme měli zpochybňovaného předsedu. Myslím, že jsme ukázali určitou korektnost vůči koaličním partnerům, že jsme je tímto nevydírali, abychom odložili tato hlasování až po určení, dejme tomu, toho, jakým způsobem bude naloženo s naším předsedou. A myslím si, že toto je vhodné taky k tomu, abychom potom dál mohli jednat zcela korektně.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane Bursíku, bude o čem jednat?

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
Samozřejmě, jsme koaliční partneři.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Já vím, ptám se na to, jestli tam je ta spojnice nebo ne, když vy říkáte později, lidovci říkají teď.

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
No, tak bude něco mezi tím, ale určitě to není teď, že jo, když hledáte ten kompromis. A tohle teď mě zaujalo. My jsme byli trochu zaskočeni tím, že KDU-ČSL jednala o návratu Jiřího Čunka právě v momentě, kdy se jednalo v Poslanecké sněmovně o vyslovení nedůvěře vládě. A pravda je, že sociální demokraté, nakonec i komunisté tedy ožili. To je, jako kdybyste jim dali nějaké bobule s energií, tak tam bylo najednou radosti. A teď když ještě slyším, že si máme vážit toho, že vlastně jako tam nepadlo nějaké ultimátum ve vztahu k tomu jednání vlády, tak to snad ani ne. Já myslím, že je důležité, nám se podařilo od počátku udržet ty vztahy v koalici korektní. Žádná ze stran nehraje na úkor té druhé, neříkáme, jak hlasujeme ve vládě, nepřehlasováváme se. To je naprosto výjimečné, když někde dojde k tomuto typu střetu při tom vládnutí. A to je tehdy, kdy samozřejmě jaksi už to není jinak možné. Už se prostě nedokážeme dohodnout a musíme jít přímo na vládu. A teď je důležité, pokud možno jak si udržet co nejlepší vztahy mezi koaličními partnery, ale musím říct upřímně, že tedy KDU-ČSL nám to doopravdy nedělá jednoduché. Skutečně je to tak, že nás stavíte do role, když my chceme říct a bereme si hodně diplomatický slovník a popisujeme to hodně citlivě, tak se přesto dostáváme do situace, kdy potom ta odezva z KDU-ČSL je, jako kdyby nás někdo praštil pokličkou přes hlavu. Takže myslím si, že to možná chtělo trochu tyto věci předjednat v koalici a nežli se pouštět do téhle cesty, o které otevřeně říkám, že oni ji považují za slepou. Tak by bylo ...

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Nechme teď zareagovat, prosím ...

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
... lepší to napřed předjednat v koalici a vědět asi, jaká bude odezva, jak se na to díváme.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Neděláte to koaličním partnerům lehké?

Marián HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Já bych tady nerad vysvětloval, kdo všechno by to mohl dělat těžké. Samozřejmě vnitřní spory zelených taky vnímám jako určitý destabilizující prvek, ale nechci to tady ..., myslím si, že by to nebylo korektní... Nicméně proč jsme jednali teď, prostě my máme řádné zasedání celostátního výboru naplánováno několik měsíců dopředu. Bylo jasné, že Jiří Čunek ukončil ... jeho problém skončil a bylo přirozené, že jsme se o tom nějakým způsobem museli pobavit a museli jsme uzavřít tento problém. Že to padlo zrovna do té chvíle, kdy se jednalo o vládě a o rozpočtu, to je shoda okolností. A já se domnívám, že to jenom pro vaše vnitřní problémy jste možná nevnímali, že máme tento řád, který možná znáte, že ho máme dopředu stanoven.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane Gandaloviči?

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
Já si myslím, že to je právě to, o čem celou dobu hovoříme. My tady věnujeme celý tento pořad problému Jiřího Čunka. Já si myslím, že ten problém je vážný, ale na druhé straně odvádí prostor k diskusi o vážných věcech.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
To neodvádí ten pořad, ale to odvádí politici.

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
My jsme také ten den schválili rozpočet a myslím si, že to je ...

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
O tom jsme referovali poctivě včera.

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
... že je to věc, která i tady by měla zaznít, že koalice funguje, že byla schopna shodnout se na reformním rozpočtu, který prostě je dobrým posunem pro naši zemi a že tyto věci se prostě budou řešit v klidném jednání. A já jsem rád, že i pan kolega Hošek tady jasně řekl, že to taky není z jejich strany žádné ultimátum. Prostě nikdo z nás tady neřekl slovo ultimátum, nikdo z nás jasně nějakým způsobem ...

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane Gandaloviči, mě v tomto ohledu velmi zaujalo to, že vlastně tady padlo, že to mělo být předjednáno v koalici. Já se chci zeptat, jestli trochu to není vina i ODS jako lídra koalice, premiéra, jestli vlastně v tomto ohledu má ODS nějaký tah na branku? Mně se zdá, že v tom vedení ODS lítá tak trochu jako balónek mezi těmi dvěma hráči. KDU-ČSL řekne „Čunek očištěn“, Mirek Topolánek odpoví: „Ano, je do vlády zván.“ Pak se zelení „postaví na zadní“ z jejich důvodů a Mirek Topolánek reaguje „je to ukvapené, přijďte později“. Kde je nějaká vize, kde je nějaká strategie, kde je to předjednávání v koalici, aby se tyto věci potom nemusely řešit?

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
Úloha největší koaliční strany ODS je vždycky složitější než těch menších partnerů. Menší partneři vždycky mají přece jenom lehčí pozici, čas od času mohou trošku jaksi zastrašit tím, že odejdou z koalice, menší partneři prostě mohou do jisté míry do té vlády přinášet svoje partikulární problémy a podobně.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Jestli tu debatu někdo strukturuje, jestli skutečně tam ta vize je a jestli někdo předurčuje agendu, nebo jestli se v ní lítá potom podle toho, jak se zrovna co odehraje.

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
ODS prostě nese před celou veřejností odpovědnost nejen za tuto vládu, ale i za kroky, které tato vláda dělá. No, a samozřejmě také za to, aby ta koalice byla schopna tyto kroky dokončit. My jsme jasně řekli, že to, co je teď nazýváno první etapou reformy, je skutečně první etapa. Na to, abychom mohli dokončit další etapy, je prostě potřeba, abychom tu koalici udrželi. No, a to je právě ta pozice, ta odpovědnost, kterou máme na sobě především my jako největší koaliční strana. Tím pádem se samozřejmě snažíme u toho stolu nějakým způsobem vytvořit prostor pro takové jednání, ve kterém se nebude ani jeden z těch partnerů cítit nějak zatlačen, ale na druhé straně kdy ten každý partner do jisté míry bude respektovat to, že soudržnost koalice je nejdůležitější věc, pro kterou bychom měli bojovat.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane Bursíku, ještě mě zajímá jedna věc. Právně Čunek očištěn je, o tom není pochyb. Vy odůvodňujete ten jeho nenávrat také tím, že je mediálně nepřijatelný. Zajímá mě, jestli jste si tak trochu nevypůjčili osobu Čunka ke hře před voliči, abyste odvedli pozornost od vlastních problémů, abyste více posílili barvu, jak také dnes zaznělo od vašich koaličních partnerů.

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
To je taková rétorika předlistopadové televize. Teď se na mě nezlobte.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
A v čem? Já jsem tady před listopadem nebyla.

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
Jasně, ale dívala jste se na ni asi.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Nedívala, opravdu nedívala.

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
Dokonce ani nedívala ...

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Jsem si četla jiné knihy.

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
To jste byla principiálnější než já.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Ano, byla.

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
A jako abychom odvedli pozornost ... Vy přeci víte, že ten problém s Jiřím Čunkem my jsme měli, popravdě řečeno, od začátku. Přeci to začalo jeho výroky na adresu Romů. Strana zelených má zhruba dva pilíře, na kterých stojí ochrana životního prostředí na straně jedné, a ochranu lidských práv a menšin na straně druhé. A jsme na to velmi citliví. A my jsme od té doby museli udržovat nějakou balanc, kdy nám šlo o to, abychom nenarušili vztahy v koalici a naučili se spolu nějak žít a vycházet. Postupně se stalo, že Jiří Čunek se přestal vyjadřovat k romské problematice a pak už jsme se spíš jenom potýkali s těmi tématy, které vlastně přicházely spolu s Jiřím Čunkem. Ale není to tak, že bychom chtěli odvést pozornost. My máme svoje vnitřní problémy primárně v tom, že jaksi vnitřní diskusi, která je v každé politické straně, mají někteří lidé tendenci dávat ven na veřejnost, ale to nám nepomáhá. Ale chtěl bych ještě říct velmi rychle jednu věc k té vizi vlády. Ta je úplně jednoznačná. My máme prostě své reformní kroky, odpovídáme za to vládnutí všichni. Já beru na sebe odpovědnost za vládnutí za Stranu zelených, nejen za resorty, které držíme, ale za celou vládu. To je prostě kolektivní vládnutí. A máme před sebou předsednictví. A jestliže se nám podaří předsednictví dobře, zvládneme to, což je ohromný test vlastně nové členské země, tak si myslím, že tady je reálná šance na to, abychom obstáli.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Myslíte předsednictví v Evropské unii?

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
V Evropské unii. Abychom obstáli i v těch příštích volbách a abychom měli sedm roků. A teď jde o to, abychom ..., a nám se daří všechny zákony protlačovat Poslaneckou sněmovnou vyjma jednoho. Čili i když máme takhle vlastně těsnou většinu, tak se nám to zatím daří dobře. Čili jde o to mít možnost soustředit se na ty věci, které jsou před námi, a mluvit o těch věcech, které se týkají budoucnosti. A minimálně ...

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Státotvorný konec této diskuse.

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
... minimálně se zabývat tou minulostí.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka
--------------------
Pánové, já vám děkuji. Na shledanou.

Marián HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Na shledanou.

Martin BURSÍK, předseda strany, ministr životního prostředí /SZ/
--------------------
Na shledanou.

Petr GANDALOVIČ, místopředseda strany, ministr zemědělství /ODS/
--------------------
Na shledanou.

KDU olympiádu nechce

datum vydání: 13. října 2007 · zdroj: Pražský deník

Pražští lidovci nesouhlasí s olympiádou v Praze. „Olympiáda, tak jak je připravovaná, je megalomanská akce, která zatíží deficitem jak rozpočet města Prahy, tak rozpočet celé země,“ řekl jejich šéf Marián Hošek. Předseda lidovců Jiří Čunek pražské kolegy chápe vzhledem k možnému zadlužení města. Podle něj Praha zatím nezažádala o podíl státního rozpočtu na olympiádu.

Celostátní konference KDU-ČSL v Praze

datum vydání: 12. října 2007 · zdroj: Rádio Česko

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
V Praze se odpoledne sejde celostátní konference vládní KDU-ČSL, věnovat by se měla kromě jiného dění na ministerstvu školství po odstoupení Dany Kuchtové. Širší vedení Strany zelených navrhlo do této funkce jejího náměstka Dušana Lužného. Rezervovaně se k jeho nominaci staví předseda zelených Martin Bursík a vážné výhrady má premiér Mirek Topolánek. Ve spojení jsem teď s místopředsedou KDU-ČSL Marianem Hoškem. Dobré ráno.

Marian HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Přeji dobré ráno.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Vaše kolegyně Michaela Šojdrová přispěla k výměně ministryně Kuchtové, když upozornila na nesrovnalosti při čerpání peněz z evropských fondů, respektive přípravě programu na toto čerpání. Má ale výhrady i k Dušanu Lužnému. Říkala, že před listopadem 89 působil v KSČ. Je to většinový názor ve vaší straně?

Marian HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Takto bych to neřekl. Michaela Šojdrová kritizuje a kritizovala ministerstvo školství z pozice ne stranické, ale z pozice parlamentní. To znamená, ona jako významná členka výboru a dalších skupin, které se zabývají školstvím, reagovala na problémy, které vznikaly, a ze své pozice kritizuje. Čili není to kritika z pozice „jedna strana versus druhá strana“, ale je to odborná kritika, velice fundovaná a myslím, že je správná, z této pozice, a proto si myslím, že může sdělit i své názory vůči jednotlivým kandidátům. Nicméně domnívám se, že výsostným právem premiéra je jmenovat člena vlády a do toho my nebudeme mluvit jako strana zásadním způsobem.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ale podstatnější pro vaši stranu, co se týče kritiky Dušana Lužného, je to, že by mohl pokračovat v trendu své předchůdkyně, anebo to, že byl předlistopadovým členem komunistické strany?

Marian HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Myslím si, že to první platí víc, i když to, že byl někdo předlistopadovým členem strany, pro mě a pro mnoho našich členů není žádnou dobrou vizitkou.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pokud by Strana zelených trvala na Dušanovi Lužném, mohlo by to podle vás nějak ohrozit koalici?

Marian HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Domnívám se, že toto je diskuse mezi Stranou zelených a premiérem a ta je primární. My nehodláme nějakým způsobem zásadně blokovat jako strana jakékoliv rozhodnutí premiéra a předsedy politické strany. Samozřejmě, že ten odborný komentář je na místě a chceme, aby vládní koalice fungovala dobře, to znamená, aby představitelé jednotlivých resortů odpovídali tomuto trendu.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pokud bychom se aspoň krátce zmínili o jiných možných kandidátech, mluví se o poslankyni zelených Olze Zubové nebo například Jiřím Zlatuškovi, bývalém rektorovi brněnské Masarykovy univerzity. Jiným kandidátem, o kterém se uvažuje, je rektor zlínské univerzity Petr Sáha. Je někdo ze jmenovaných pro vaši stranu přijatelný?

Marian HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Pokud bychom mluvili v té rovině, že my bychom vybírali, tak určitě ano, ale skutečně je pravdou, že vybírat a jmenovat bude pan premiér a do této pozice my mluvit nebudeme.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Je přijatelný tedy kdo z těch, o kterých jsem mluvila?

Marian HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Já bych to nerad jmenoval, protož skutečně my nebudeme ti, kteří budou vybírat toho kandidáta a je to o dohodě. Samozřejmě, že budeme rádi, když ten výběr bude takový, aby vláda dál dobře fungovala.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Na celostátní konferenci KDU-ČSL byste se měli zabývat i záměrem Prahy na uspořádání olympijských her v roce 2016, respektive kandidaturou Prahy. Zatím se zdálo, že postoj KDU-ČSL je spíše rezervovaný. Vicepremiér Čunek prohlásil, že bude proti, pokud by olympiáda připravila státní rozpočet o desítky miliard. Sdílíte tento postoj?

Marian HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Já tento postoj sdílím. Byl bych možná i radikálnější, protože jako člen pražského zastupitelstva v minulém volebním období jsem tento záměr kritizoval zejména z pozice ekonomické, protože se domnívám, že tak komorní město, jako je Praha, pokud bude investovat tak velké prostředky do olympiády, nebude schopno se nezadlužit a ten dluh bude skutečně významný. Já si pamatuji, že když se rozběhlo jednání Mezinárodního měnového fondu, tak se také říkalo, jak to bude levné, a bylo to drahé a ten dluh padl na hlavu Prahy. Stát by se taky hodně zadlužil a myslím si, že toto je potřeba zvažovat. Domnívám se, že ta olympiáda by byla příliš megalomanská akce na tak komorní město, jako je Praha.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Primátor Pavel Bém argumentuje tím, že by se vytvořila vize rozvoje Prahy i českých krajů i obcí. On říká: „Bylo by třeba koncentrovat finanční prostředky obecní ze státního rozpočtu, z evropských fondů, ale i z privátního kapitálu. Není to účelná investice?

Marian HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Já si myslím, že je účelová. Účelná investice bude, když skutečně zlepšíme infrastrukturu města, když investujeme do hromadné dopravy, když budeme dělat výstavbu bytů pro rodiny, to bych dal jako prioritu a tam, když účelně investujeme, a tam můžeme investovat jak za peníze města, tak evropské prostředky a státní prostředky, které budeme moci na to dostávat, takže tam si myslím, že toto je velice účelná a neúčelová investice. Investici do olympiády pokládám do určité míry, tedy částečně za účelovou, a zůstaly by nám tady stavby, u kterých bychom neměli dobré využití.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ještě krátce, objevily se názory, podle kterých by o kandidatuře Prahy na olympijské hry neměli rozhodovat lidé v celostátním referendu. Jaký názor převažuje v KDU?

Marian HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Pokud by se měl zapojit státní rozpočet, jako že si neumím představit olympiádu bez zapojení státního rozpočtu, tak by to mělo být věcí všech, kteří do toho budou přispívat, čili jsem pro to, aby se nebránilo celostátnímu referendu právě v této otázce, pokud to i pan primátor tak prezentuje,že je to věcí celé země, tak potom bychom měli toto referendum takto uspořádat.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Názor místopředsedy KDU-ČSL Mariana Hoška. Děkujeme. Na shledanou.

Marian HOŠEK, místopředseda strany /KDU-ČSL/
--------------------
Já vám také děkuji. Přeji hezký den.

« 1 2 3 4 5 6 7 8 »